Neziskové organizace vykonávají řadu klíčových rolí ve společnosti a stimulují aktivní účast lidí na veřejném životě. Zároveň samy potřebují podporu veřejnosti, aby si udržely legitimitu, finanční stabilitu a aby byly efektivní ve své práci. Silnější vazby neziskových organizací k lidem v jejich okolí jsou nezbytné zejména v době, kdy ve střední Evropě čelí opakovaným pokusům delegitimizovat jejich práci a omezit prostor, ve kterém působí.
Čím pestřejší názory, zkušenosti a pohledy na svět neziskové organizace zastupují, tím se také stávají odolnějšími a současně stmelují skupiny společnosti, jež stojí proti sobě a vzájemně si nedůvěřují. Z těchto důvodů vznikl program Stronger Roots.
Podporujeme:
- sítě neziskových organizací, aby posílily vazby na společenské skupiny, instituce a lidi s odlišnými názory (transverzální spolupráce)
- vnitřní rozvoj a transformaci neziskových organizací a jejich sítí prostřednictvím komplexní finanční, odborné a partnerské podpory
Od roku 2019 rozvíjíme koncept transverzální spolupráce, který následně pomáháme sítím neziskových organizací uplatňovat v praxi. Sítě systematicky navazují kontakty a rozvíjejí spolupráci se společenskými skupinami, s nimiž dříve spolupracovaly jen málo nebo vůbec. Může se jednat o neziskové organizace s odlišnými ideologickými světonázory či ze vzdálenějších geografických lokalit, nebo o firmy, státní instituce a samosprávy.
Výsledkem je silnější postavení sítí. Zlepší se jejich vztahy i vnitřní fungování a kompetence. Sítě prochází určitou sebereflexí. Ale především se díky nastartované spolupráci generují nová nebo účinnější řešení společenských problémů, které sítě a jejich partneři předkládají.
Jak konkrétně pracujeme:
Neziskovým organizacím a jejich sítím poskytujeme kombinaci finanční, odborné a peer podpory.
- Grant podporuje organizace, které budují transverzální spolupráci, po dobu 1,5 roku částkou 20 000-30 000 €.
- Program odborné podpory nabízí flexibilní balíček přizpůsobený potřebám každé organizace. Zahrnuje individuální poradenství od expertů i skupinová školení a semináře.
- Peer podpora spočívá v setkáních zaměřených na networking, společnou evaluaci a sdílení zkušeností, dobrých praxí i neúspěchů.
Na základě zkušeností z programu jsme vytvořili příručku Jak spolupracovat s odlišnými partnery. Obsahuje především praktické tipy, doporučení a příklady z praxe, ale i teoretický pohled na zapojování odlišných aktérů, které směřuje ke spolupráci.
Kam se posunuly sítě neziskových organizací, které se účastnily prvního ročníku:
"Uvědomili jsme si, že když chcete dosáhnout zlepšení vztahu s klíčovým partnerem, musíte řešit nejen to, co chcete změnit na straně partnera, ale i u vás."
Asociace organizací v oblasti vězeňství
"Konečně se mohou mladí Romové a Romky aktivně podílet na tom, jak má vypadat práce s mládeží, místo aby se jen účastnili aktivit, které vyvinul někdo jiný."
Rada mládeže Slovenska
"Našli jsme nové členy, kteří nesou konzervativní hodnoty a spoléháme na ně jako na důležitá centra pro sdílení informací ve všech koutech České republiky."
Síť k ochraně demokracie
Program v číslech:
- Podpořili jsme projekty 9 sítí neziskových organizací z České republiky, Maďarska a Slovenska.
- V prvním běhu programu jsme poskytli finanční podporu ve výši 142 tisíc eur.
- Každé síti jsme věnovali v průměru 30 hodin na rozvoj a vzdělávání.