Přeskočit na obsah

Rozhodování blíže lidem

2. 12. 2020

|

Co děláme

Přehledová studie na téma občanské participace a partnerství veřejné správy a organizací občanského sektoru se zaměřením na ústřední orgány státní správy, kterou zpracovala Jana Miléřová pro Odbor lidských práv a ochrany menšin Úřadu vlády České republiky.

Atlas půdy

1. 12. 2018

Zdálo by se, že je půda nevyčerpatelná. Kráčíme po ní, jsou jí plná pole, trávníky a louky. Žijeme na půdě a z půdy, ale jen zřídkakdy jí věnujeme pozornost. Když zasedneme k jídlu, kdo z nás pomyslí na půdu, v níž naše jídlo – alespoň jeho většina – vyrostlo?

The Centrifugal Civilization and Challenges for Progressive Policy NGOs

13. 06. 2018

|

Co děláme

Úvaha na téma odstředivá společnost, kterou napsal Petr Lebeda pro pražskou kancelář Heinrich-Böll-Stiftung. Autor si klade dvě otázky: 1) proč došlo k tak silnému a rychlému nástupu „populistického odporu“ proti solidaritě, rovnosti, občanským právům a právům menšin, odpovědnosti vůči životnímu prostředí a různým formám pluralismu napříč tolika zeměmi a 2) jaké kroky by měly nevládní organizace obhajující progresivní politiku podniknout, aby pomohly řešit hlubší příčiny tohoto odporu v dlouhodobém horizontu?

Jak může česká síť zvládnout útlum uhelných elektráren a nástup obnovitelných zdrojů

24. 05. 2018

Co se stane se stabilitou elektrizační soustavy, když odstavíme uhelné elektrárny a zprovozníme významné množství obnovitelných zdrojů? Důkladné posouzení možností sítě je v zájmu postupné transformace energetiky. Organizace Glopolis, Frank Bold, CEE Bankwatch Network, Aliance pro energetickou soběstačnost a Hnutí DUHA proto zadaly posouzení dopadů ukončení provozu českých uhelných elektráren a rozvoje obnovitelných zdrojů k roku 2030 společnosti Energynautics, která se zabývá integrací obnovitelných zdrojů energie do přenosových sítí.

Mapování smluv o zamezení dvojího zdanění (DTT)

22. 02. 2018

Smlouvy o zamezení dvojího zdanění (DTTs) představují způsob, jak členské státy EU 28 mohou přímo ovlivnit schopnost rozvojových zemí vybírat daně. Na rozdíl od ostatních důležitých návrhů v oblasti daňových politik, jako například vytvoření mezivládního výboru pro daňové otázky nebo zavedení veřejného vykazování zpráv po jednotlivých zemích (tzv. public CBCR) na úrovni EU, které vyžadují koordinovaný postup většího počtu zemí, obsah daňových smluv je zcela v kompetenci národních politiků a úředníků. Obsah každé daňové smlouvy může být upraven přímo státy, které smlouvu uzavírají. Smlouva proto může být „šitá na míru“ jak rozvojové, tak rozvinuté zemi. 

Byznys, NNO a pracovní migrace

14. 12. 2017

Analýza mapuje prostor pro společný dialog a spolupráci aktérů z NNO a byznysu v tématu pracovní migrace. Nabízí náměty na projekty na organizační a místní úrovni, popisuje oblasti spolupráce s přesahem do tvorby veřejných politik a poukazuje na širší, strategické výzvy, které se na pozadí (nejen) migrace rozehrávají.

Tax Games: Race to the Bottom

8. 12. 2017

Zpráva analyzuje daňové režimy v 17 členských státech EU a Norsku z hlediska toho, nakolik umožňují velkým mezinárodním společnostem účelově přesouvat zisky do daňových rájů. 

Taxes and the Czech 2017 Election

26. 10. 2017

„Glopolis analysis of how the major Czech political parties reflect on tax agenda and what the election results could mean for EU tax proposals in the Czech Parliament.“

Když klima není prima

22. 10. 2017

Společná publikace rozvojových a ekologických organizací, na níž se Glopolis podílel, popisuje, co musí Česká republika udělat, aby na změny klimatu připravila nejen sebe, ale také pomohla s přípravou chudých rozvojových zemí, které budou zasaženy ještě více než Evropa.

Analýza Daně a volby 2017

11. 10. 2017

V souvislosti s blížícími se parlamentními volbami Glopolis v nové analýze zkoumá, jak chtějí politické strany bojovat s daňovými úniky.