Přeskočit na obsah

Investice do udržitelnosti

Stále více českých firem má zájem o udržitelnost svého podnikání. Některým se daří zavádět potřebná opatření snáze, jiné čeká náročnější cesta. Náš projekt sítě odborníků a „srdcařů“ z neziskovek a byznysu hledá způsoby, jak transformaci, zejména menších a českých firem, pomoci.

Síť propojených bublin
Síť propojených bublin

Podniky, vlády i zákazníci či zaměstnanci postupně směřují k uhlíkové neutralitě a společensky zodpovědnější ekonomice. K udržitelnějším řešením motivuje podniky rostoucí poptávka, nová legislativa i ekonomické a technologické možnosti.

To je na jedná straně obrovská příležitost, na druhé straně však roste riziko pro ty, kteří se transformovat nedokáží či včas nestihnou. Tyto firmy nelze hodit přes palubu. Je v zájmu nás všech, aby tuto transformaci zvládla co největší část české ekonomiky.

Na jaře 2021 jsme zorganizovali dvě expertní debaty na téma ESG investic a měření udržitelnosti. V prosinci 2021 proběhl kulatý stůl, který se věnoval současným makrotrendům a jejich vztahu k udržitelnému podnikání. V dubnu 2022 jsme v kontextu války na Ukrajině s hosty kulatého stolu diskutovali, jak do ESG integrovat geopolitická rizika.

V další fázi se zaměřujeme na:

1) mapování: průzkumem firem získáme lepší přehled o výzvách, potřebách a aktérecch podnikové transformace k udržitelnosti v ČR;

2) propojení: zprostředkujeme kontakty, lepší povědomí a kolektivní know-how mezi existujícími iniciativami, experty, investory a praktiky;

3) informovanost: spustíme webový rozcestník, který pomůže s navigací komplikovanou krajinou regulací, přístupů a aktérů firemní udržitelnosti v ČR;

4) podporu: zprostředkujeme praktickou pomoc a podporu konkrétním českým firmám a infrastruktuře kolem nich.

Pokud vás projekt zaujal a rádi byste se o něm dozvěděli více či se do něj zapojili, kontaktujte Valérii Čížkovou na e-mailu: vcizkova@glopolis.org

Petr Lebeda

ředitel, statutární zástupce

lebeda@glopolis.org

Valérie Čížková

projektová asistentka

vcizkova@glopolis.org

Karel Buchta

projektový manažer

buchta@glopolis.org

Přílohy

Síť propojených bublin

Aktuality

Výběrové řízení: ESG expert

14. 06. 2022

Pro náš projekt Investice do udržitelnosti, který se zaměřuje na podporu středních (a postupně i menších) firem na cestě k udržitelnému podnikání, momentálně hledáme kolegu či kolegyni na pozici ESG expert.

Ekonomka Jana Matesová: Jak ovlivní ruská invaze udržitelnost

2. 05. 2022

Jana Matesová, bývalá členka správní rady Glopolis, ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance, hovořila v Českém rozhlasu o vyhlídkách udržitelnosti zatěžkané ruskou invazí.

Zobrazit všechny
Síť propojených bublin