Přeskočit na obsah
Síť propojených bublin

We connect divergent stakeholders for sustainability and democracy.

Síť propojených bublin

Who We Are

We are a hub for analysis and networking that supports CSOs, state administrations and businesses to work together more effectively to address common challenges to democratic principles, green economy and inter-connected, cohesive society.

Člověk přemýšlející o propojení bublin
Člověk přemýšlející o propojení bublin

We map these challenges and consult with relevant actors on proposed solutions. Then we coordinate agreed actions or contibute ourselves to changes on the ground - negotiating with government bodies or raising awareness and consulting with companies.

More about us

Síť propojených bublin

NGO Sector Coordination

Advocacy Platforms Collaboration and Negotiation with Government

We are responsible for the strategic development and operation of NeoN (Network of Networks), which brings together 20 platforms representing over 600 CSOs. Together we negotiate a better environment for the non-profit sector and its greater involvement in the functioning of the state. We coordinate joint action in the government council, steering or monitoring committees.

Síť propojených bublin Síť propojených bublin
Síť propojených bublin

Aktuality

Právní stát potřebuje konkrétní kroky k posílení i dialog napříč politikou, institucemi, akademickou obcí a občanskou společností, ukázala debata

20. 10. 2023

Zastoupení Evropské komise uspořádalo 16. října 2023 první debatu o Zprávě o právním státu v EU, kterou již třetím rokem připravuje EK a obsahuje i zhodnocení a  doporučení pro Česko. Akce se zúčastnila eurokomisařka Věra Jourová, ministr pro legislativu Michal Šalamoun, nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, senátorka Marvanová, několik poslanců, úředníků, velvyslanců, zástupci a zástupkyně akademického a neziskového sektoru.

Vize budoucnosti Česka má podle premiéra stát na štíhlém a efektivním státu. A co moderní způsob vládnutí?

15. 09. 2023

Vláda by se neměla bát zapojit občany do vládnutí, tvrdí Jana Miléřová v komentáři, který vyšel v Hospodářských novinách. 

Zobrazit všechny

Collaboration of Stakeholders

Supporting CSO Networks to Collaborate with Divergent Stakeholders

In the Stronger Roots program, we provide small grants, consultancy and peer learning to platforms, coalitions and other networks of CSOs in the Czech Republic, Hungary and Slovakia. It allows them to build relationships and develop collaboration to address important systemic issues with state administration, businesses and other key stakeholders in a given environment. with whom they have so far had little or no interaction

Životní prostředí Síť propojených bublin
Síť propojených bublin

Aktuality

Materiály z workshopu Spolupráce neziskových organizací s byznysem pro udržitelnost: Jak na to?

30. 10. 2023

|

The Green Business

V úterý 24. 10. 2023 jsme v Ústavu zemědělské ekonomiky a informací uspořádali workshop s praktickou částí a konzultací k tématu spolupráce neziskových organizací s byznysem pro udržitelnost. Cílem bylo přinést tipy a triky pro neziskové organizace a jejich sítě pro spolupráci se soukromým sektorem.

Workshop Spolupráce neziskových organizací s byznysem pro udržitelnost: Jak na to?

2. 10. 2023

|

The Green Business

​​​​​​Zveme Vás na workshop Stronger Roots Academy: Spolupráce neziskových organizací s byznysem pro udržitelnost: Jak na to?

 

Zobrazit všechny

Business Sustainability

Supporting Medium-Sized Enterprises on Their Path Towards Sustainability and Cultivating Collaboration in the ESG Community

In our Investing in Sustainability program, we help hesitant smaller, medium-sized companies navigate through ESG issues and motivate them to take first or more steps towards a more sustainable business. At the same time, we cultivate a collaborative environment of non-profit, businesses and other ESG initiatives that assist companies in their transformation. 

Síť propojených bublin
Síť propojených bublin

Aktuality

Ivan Lukáš pro Odpadové fórum: ESG není prioritně jen firemní téma, těžit z něj mohou i municipality

10. 02. 2023

V únorovém vydání měsíčníku Odpadové fórum, který se věnuje problematice cirkulární ekonomiky a v návaznosti na ni i tématu ESG, vyšel rozhovor s ambasadorem ESG v Glopolis, Ivanem Lukášem. Rozhovor se zaměřil na vymezení pojmu ESG a vysvětlení, co tato zkratka znamená nejen pro firmy, ale i pro municipality.

Ivan Lukáš pro Facility Management Journal: ESG je obchodní příležitost, ne hrozba

30. 01. 2023

Ivan Lukáš, ESG Ambassador v Glopolis napsal pro Facility Management Journal článek, ve kterém vysvětluje, proč ESG nepředstavuje pro sektor Facility management hrozbu, ale obchodní příležitost.

 

Zobrazit všechny