Přeskočit na obsah
Síť propojených bublin

We connect divergent stakeholders for sustainability and democracy.

Síť propojených bublin

Who We Are

We are a hub for analysis and networking that supports CSOs, state administrations and businesses to work together more effectively to address common challenges to democratic principles, green economy and inter-connected, cohesive society.

Člověk přemýšlející o propojení bublin
Člověk přemýšlející o propojení bublin

We map these challenges and consult with relevant actors on proposed solutions. Then we coordinate agreed actions or contibute ourselves to changes on the ground - negotiating with government bodies or raising awareness and consulting with companies.

More about us

Síť propojených bublin

Collaboration of Stakeholders

Supporting CSO Networks to Collaborate with Divergent Stakeholders

In the Stronger Roots program, we provide small grants, consultancy and peer learning to platforms, coalitions and other networks of CSOs in the Czech Republic, Hungary and Slovakia. It allows them to build relationships and develop collaboration to address important systemic issues with state administration, businesses and other key stakeholders in a given environment. with whom they have so far had little or no interaction

Stronger Roots Síť propojených bublin
Síť propojených bublin

Posilujeme schopnost nevládního sektoru dohlížet na využívání EU fondů

V projektu PART podporujeme efektivnější spolupráci nevládních organizací s úředníky veřejné správy a posilujeme schopnost nevládního sektoru dohlížet na využívání EU fondů.

Síť propojených bublin
Síť propojených bublin

Posilujeme občanský sektor

V projektu PROSECO posilujeme odolnost a spolupráci nevládních organizací v České republice, Chorvatsku, ve Slovinsku a na Slovensku. Zkvalitňujeme v těchto zemích monitoring a analýzu stavu občanského prostředí.

Síť propojených bublin
Síť propojených bublin

NGO Sector Coordination

Advocacy Platforms Collaboration and Negotiation with Government

We are responsible for the strategic development and operation of NeoN (Network of Networks), which brings together 20 platforms representing over 600 CSOs. Together we negotiate a better environment for the non-profit sector and its greater involvement in the functioning of the state. We coordinate joint action in the government council, steering or monitoring committees.

Síť propojených bublin Síť propojených bublin
Síť propojených bublin

Aktuality

Občanská práva v EU ubývají, uvádí nová zpráva Evropského fóra pro občanskou společnost

24. 05. 2024

Podíleli jsme se na přípravě zprávy Evropského fóra občanské společnosti (European Civic Forum). Fórum propojuje téměř 100 sdružení a nevládních organizací z 30 evropských zemí a jeho zpráva se věnuje stavu občanské společnosti v 15 z nich. Za Glopolis a organizace sítě NeoN jsme poskytli podklady pro kapitolu o České republice.

Spouštíme projekt PROSECO

24. 05. 2024

V dubnu roku 2024 jsme zahájili evropský projekt PROSECO, který vychází z  potřeby chránit a podporovat hodnoty a práva evropské společnosti. Naším cílem je ve spolupráci s partnery posílit občanské organizace a podmínky pro jejich fungování v České republice, Slovensku, Slovinsku a Chorvatsku.

Zobrazit všechny