Přeskočit na obsah

Zapojování do dialogu o veřejných politikách v době omezování občanského sektoru – zkušenosti z Maďarska a Slovenska

Stronger Roots

Zkušenosti nevládních organizací z Maďarska a Slovenska ukazují na sílu soudržnosti v čase, kdy čelí útokům. Jak se v nepřátelském prostředí dál zapojovat do debaty o veřejných politikách a pokračovat v obraně hodnot a lidských práv, bylo jedním z hlavních témat naší online diskuze 11. června 2025.

 

Silná, rozmanitá a svobodná občanská společnost je jedním z nepostradatelných pilířů demokracie. Nevládní organizace pomáhají vnést do debaty o veřejných politikách odborné zkušenosti a data, bojují proti korupci a brání lidská práva, inkluzi a transparentnost.

V řadě zemí v Evropě i v jejím sousedství ovšem občanský sektor čelí očerňujícím kampaním a stupňujícím se snahám o omezování občanských svobod. Autoritářské ideologie sílí ve veřejném prostoru i ve volebních výsledcích. Šířící se restrikce inspirované ruským zákonem o „zahraničních agentech“ jsou jedním z hlavních znaků rozkladu demokracie a právního státu.

Spolu s Mártou Pardavi z Maďarského helsinského výboru, Peterem Čurošem ze slovenské organizace VIA IURIS a Ivanou Rosenzweigovou z Evropského centra pro právo neziskových organizací (ECNL) jsme hledali odpovědi na to, jak dál posilovat hlas občanského sektoru i v prostředí, kde ho vláda označuje za „veřejného nepřítele“.

Co například v těžkých časech funguje?

O síle solidarity svědčí i události minulých týdnů. Více než 320 nevládních organizací z různých zemí se přidalo k výzvě na podporu občanské společnosti v Maďarsku v reakci na nový návrh maďarské varianty zákona o zahraničních agentech. Hlasování o zákonu, které mělo v maďarském parlamentu probíhat přesně ve dnech konání naší online debaty, se podařilo odložit na podzim.

Další strategie posilování odolnosti občanských organizací najdete například v tomto shrnutí od Márty Pardavi.

Možnosti participace na úrovni Evropské unie

Když mizí prostor pro dialog s domácími institucemi veřejné správy, je o to důležitější vědět, jaké nástroje k obraně občanského prostoru jsou k dispozici na úrovni EU. Podívejte se na návody od Evropského centra pro právo neziskových organizací (ECNL), které vám pomůžou lépe se v dostupných nástrojích zorientovat:

Chystá se strategie EU pro občanskou společnost

Evropská komise do pracovního programu na rok 2025 zahrnula i vytvoření Strategie EU na podporu, ochranu a posílení občanské společnosti. Toto zásadní rozhodnutí je výsledkem mnohaleté práce nevládních organizací z celé EU.

Organizace občanské společnosti teď mají do začátku září příležitost zapojit se do veřejných konzultací a ovlivnit podobu připravované strategie.

Další inspirativní tipy a zdroje informací najdete v tomto dokumentu v anglickém jazyce.

Akci pořádala organizace Glopolis v rámci programu Stronger Roots, který je financován Evropskou unií a realizován konsorciem ve složení: Glopolis a Nadace OSF Praha v České republice, Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava na Slovensku a NIOK Foundation v Maďarsku.

Jana Miléřová

Ředitelka, vedoucí programu ProCivic

jmilerova@glopolis.org

Jitka Hausenblasová

Zástupkyně ředitelky, vedoucí programu Stronger Roots, kontaktní osoba pro Safeguarding

hausenblasova@glopolis.org

Markéta de Almeida Marques

Koordinátorka vzdělávání a komunikace

marques@glopolis.org

Johana Černochová

Koordinátorka vzdělávání a komunikace

cernochova@glopolis.org

Realizováno díky podpoře

Přílohy